Peygamberimize (sav) Yapılan İftiralar Üzerine Bir Söz

Temmuz 19, 2020
Özgürlük demek ne zamandır başkasının inancına saygısızlık edebilmek demek?

İnanmadın inanmadın, ama benim peygamberime dil uzatacak cüreti kendinde bulabiliyorsan “özgür” değil saldırgansın. Senin özgürlük anlayışın “senin tabirinle” düpedüz bir “nefret söylemi”

Benim peygamberim 25 yaşında bir delikanlı iken, 40 yaşında dul bir hanım ile -kavminin bütün geleneğinin tersine olarak- evlendi. 23 yıl süren evlilikleri boyunca -kavmi çok eşli bir topluluk olmasına rağmen- başka kimse ile evlenmedi ve 6 çocuğu bu evlilikten dünyaya geldi.

Zihni bataklığa dönmüş insanlar bugün onun “yeryüzünde ve gökyüzünde övülmüş” adını lağımlaşmış ağızlarına “özgürlük” namına alıyorlar.

Zinayı, açık evliliği, tek gecelik ilişkileri, kadın-kadına, erkek-erkeğe, hem kadına hem erkeğe... (uzar gider) -karşılıklı rıza ayağına ensesti- normal bulanlar Hz.Aişe’nin yaşını sorguluyorlar öyle mi? Rasulullah’ın (sav)’in erkek çocuklarının arka arkaya küçük yaşta ölmesi ile dahi onu “soyu kesik” diye aşağılabilen insanlık yoksunu küfür takımı Hz.Aişe ile olan evliliğine tek bir laf edemediler. Çünkü aykırı bir durum yoktu. Olsa çok isterlerdi ama yoktu. O zamanın Ebu Cehilleri de bugünkülerden geri değildi. Ne kusur aramak, ne “onursuzca”, ne de haince saldırmak bakımından.

Hipokrat der ki; “ilaçla zehiri ayıran dozudur.”

Sizler “özgürlük” değil aşırı doz kaynaklı “cinsellik zehirlenmesi” yaşıyorsunuz.

Size “sabah-akşam 12 saat arayla ilacını kullan” diyen hekiminize, “neden, şifa değil mi, avuç avuç, paşa keyfimiz ne zaman, nasıl, nerede isterse yutalım” kafasını yaşıyorsunuz.

“Love is love”, “love for all” söylemleriniz aşktan, sevgiden değil hep cinsellik sarhoşluğundan. O sarhoş kafayla insanlığın sanat harikası peygamberimi anlamanızı beklemiyorum. Zira, ayık kafayla şarabı, sarhoş kafayla “cinselliği” düşünüyorsunuz. Üçüncü bir seçeneğe ihtimaliniz yok.

Bizim kutsalımız “cinsellik” değil, peygamberimiz, o yüzden asla #hoşgörmeyeceğiz.

“Ala Rasulina Salevat” diyelim de onun adını salevatsız anmayan dillerimiz bahaneyle bir kez daha temizlensin.Ayrıca konu ile ilgili Muhammet Emin Yıldırım hocamızından dikkate değer bir araştırma:
 
Hz. Aişe Validemizin Evlilik Yaşı

Bu konuya değinmemizin amacı ne Hz. Aişe’nin yaşını bahane ederek Efendimiz’e saldıran bahtsızlara, ne de kendi sınır tanımaz şehvetlerine buradan bir kılıf bulmaya çalışanlara cevap vermektir. Tek amacımız bu konuda kaynaklarımız arasında var olan gerçekleri tespit edip, bunu sizlerle paylaşmaktır.

Bir ilim ve irfan abidesi olan Hz. Aişe validemiz söz konusu olduğunda genel kanı onun Efendimiz’le 6–7 yaşlarında nişanlandığı ve 9–10 yaşlarında ise evlendiği yönündedir. Bu kadar küçük yaşta evlenmesine yapılan itirazlara ise savunmacı bir üslup ile bölgeye has iklim şartlarının kız çocuklarının erken yaşta buluğa ermesi olarak gösterilir. Gerçekte böylemidir? Sahi, Hz. Aişe validemiz, Hücre-i Saadet’e gelin olarak geldiğinde 9–10 yaşlarında mıydı? Savunmaya ve gizlemeye ihtiyaç duymadan kaynaklarımıza müracaat ettiğimizde, Aişe validemizin gerçek yaşını bulmamız açısından elimizin altında onlarca delil olduğunu görürüz. Gelin, yerimiz nispetinde bunlardan hiç değilse bir kaçına değinmeye çalışalım.

Hz. Aişe validemiz Efendimiz ile nişanlanmadan önce, Allah Resulü’nü Taif dönüşü himayesine alan Mekke’nin sayılı tüccarlarından biri olan Mut’im ibn Adiyy’in oğlu Cübeyr ibn Mut’im ile nişanlıydı. Eğer Hz. Aişe’nin 9 yaşında Efendimiz ile evlendiğini kabul edersek, 6-7 yaşında Efendimiz ile nişanlanmış olduğunu ve bu olaydan birkaç sene önce de Cübeyr ile nişanı bozduğunu söylemiş oluruz. Böyle bir iddia ise Hz. Aişe’nin Cübeyr ile nişanlandığında 5–6 yaşlarında olduğunu kabul etmek anlamına gelir ki, bununda açıklanacak hiçbir tarafı olmaz. Ama biz biliyoruz ki, İslam’ı davetin yankıları Mekke’de yayılmaya başladığında Mut’im: “Ben Muhammed’e inanan bir adamın kızını evime gelin olarak almam” diyerek nişanı geri atmış ve bu olaydan birkaç sene sonra da Efendimiz, Hz. Aişe ile nişanlanmıştır.

Diri diri kız çocuklarını toprağa gömen cahiliye Arapları genel itibari ile kız çocuklarının yaşlarını tutmazlardı. Toplumun tüm kınamasına rağmen kızlarını gömmeyip onları büyütenler, çocukları buluğa erdiklerinde Daru’n-Nedve’de bir tören düzenler ve kızlarının artık büyüdüğünü halka ilan ederlerdi. Eğer bu uygulamayı esas alırsak, Hz. Aişe’nin 9 yaşında evlendiği iddiasını, “9 yıldır ay hali görüyordu” şeklinde anlamak gerekecektir. 9 yıldır ay hali görmesi ve bir 9 yılda çocukluk dönemini dikkate alınca, Hz. Aişe validemiz evlendiğinde 18 yaşlarında bir genç kız olduğu anlaşılacaktır.

Hz. Aişe validemiz yıllar sonra Mekke’nin ilk dönemlerinde inen bir sûre olan, Kıyamet

Sûresinin iniş zamanı sorulduğu zaman: “ Ben Mekke’de sokaklarda oynayan bir çocuk iken Kıyamet Sûresinden şu ayetler nazil oldu” diye cevap vermesi, onun yaşını tespit etmemiz açısından önemli bir işarettir. Bu sûrenin Nübüvvetin 3. yada 4. yılında nazil olduğunu hatırlarsak, Aişe validemizin de oyun oynayacak ve dile getirilen sûreyi aklında tutacak bir yaşta olması gerektiğini de dikkate alırsak; o günlerde en az 6–7 yaşlarında olması icap edecektir. Hz. Aişe’nin Efendimiz ile evliliğinin Nübüvvetin 13. yılında gerçekleştiğini hatırlarsak, demek ki; bu evlilik Kıyamet Sûresinin nazil olmasından yaklaşık 10 yıl sonra olduğunu kabul etmek zorunda kalacağız. Böyle olunca da Aişe validemizin evlendiği zaman yaşının en az 17 yada 18 olduğu anlaşılacaktır.

Birçok tarihi kaynak Aişe validemiz ile ablası Esma arasındaki yaş farkının 10 olduğunu söylerler. Hicretin 73. yılında 100 yaşında vefat etmiş olan büyük İslam kadını Hz. Esma hicret sırasında 27-28 yaşlarında idi. Eğer o bu yaşlarda idiyse ve Aişe validemizden de 10 yaş büyük idiyse, demek ki Hz. Aişe’de hicret sırasında 18 yaşlarında idi.

Bugün hadis kitaplarımızda yer alan ve Hz. Aişe Validemiz’in Mekke yıllarıyla ilgili olarak anlattığı bazı rivayetler, onun yaşını tespit edebilmemize yardımcı olacak niteliktedir. Bunlardan birkaçına değinirsek, mesela; Risâletten kırk yıl önce gerçekleşen ve tarih belirlemede bir ölçü olarak kabul gören Fil hadisesinden geriye kalan iki kişiyi Mekke’de dilenirken gördüğünü söylemesi; Mekke’nin en sıkıntılı günlerinde Allah Resûlü’nün sabah-akşam kendi evlerine geldiğini ve bu sıkıntılara dayanamayan babası Hz. Ebû Bekir’in de Nübüvvetin 5. veya 6. yılında Habeşistan’a hicret teşebbüsünde bulunduğunu detaylarıyla birlikte anlatması; ilk defa namazın ikişer rekat farz kılındığını, mukim olanlar için daha sonraları onun dört rekata çıkarıldığını, ancak sefer durumlarında yine iki rekat olarak bırakıldığını ifade etmesi gibi rivayetler onun yaşı konusunda bize ip uçları verecek niteliktedir.

Hz. Aişe validemizin doğum tarihindeki ihtilafların bir benzeri vefat tarihinde de görülmektedir. Ama biz bazı detayları ve rivayetler arasındaki ilişkileri dikkate alırsak, onun Hicri 58. yılda, 74 yaşlarında vefat ettiğini kabul edebiliriz. Eğer o 74 yaşında vefat etti ise, Efendimiz’den sonra 48 yıl dul olarak yaşadı ise, Allah Resulü ile evliliği de 9 yıl sürdü ise; demek ki, Aişe validemiz, Efendimiz Daru’l-Beka’ya hicret ettiğinde 26, evlendiğinde ise 17–18 yaşlarında idi.


İşte burada ancak birkaçına yer verebildiğimiz delilerden anlaşılacağı gibi, bilinenin aksine Hz. Aişe validemizin evlilik yaşı 9 veya 10 değil, 18’dir.

Muhammed Emin YILDIRIM"

#mervenia


 • Paylaş:

BUNLARI DA İNCELEMEK İSTEYEBİLİRSİN

10 yorum

 1. Emeğinize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlayınSil
 2. Hocam Allah sizden Muhammed emin.hocamizdan ve isimlerini bilmediğimiz ama bizlere Islami Peygamberimizi gerçekleri öğreten öğretmek isteyen herkesden ebeden razi olsun bizlerede öğrenip öğretmeyi nasip etsin Inşaallah ����♥️

  YanıtlayınSil
 3. Rabbim sizlerden ve İslamı anlatmak için gecesini gündüzüne katan ,bu yolda hiç durmadan çalışanlardan ebedi razı olsun bizleri de uyandırsın.AMİN

  YanıtlayınSil
 4. Bu anlattiklariniz cok guzel.tesekkur ederiz.fakat bir de kotu bir niyet olmaksizin merak ettigim bor durum var.hz.Aişe evlendiginde 18 yasinda ise peygamber efendimz 55 yasinda miydi ? Araalrinda 37 yaş mi vardi ? Digru mu anladim ?

  YanıtlayınSil